Scandic, Hotel Jacob Gade
Bygherre
KPC
Arkitekt
Arkitema K/S
Ingeniør
Hundsbæk & Henriksen A/S
Omfang
6.557 m2
Opstart
2004
Aflevering
2005 og 2008
I Byparken, der er beliggende i hjertet af Vejle, har KPC i samarbejde med først Vingstedcentret og siden hen Scandic opført et hotel i moderne nordisk stil med restaurant og fitnessrum.
Hotellet kan tilbyde i alt 129 værelser, hvoraf de fleste har udsigt til den grønne bypark, lige som hotellet kan tilbyde 4 stjernede konferencefaciliteter til såvel større som mindre konferencer og møder/kurser.
Kulturel karakter
Hotellet er sammenbygget med Musikteatret i Vejle, og hotellet forestår al servicering i forbindelse med Musikteatrets mange arrangementer af kulturel karakter.
Kombiner en kulturel oplevelse
Herudover danner hotellet også en naturlig ramme for kunstnerne ved arrangementerne og for besøgende, der vælger at kombinere en kulturel oplevelse med en madoplevelse i hotellets restaurant ”Noden” og en overnatning.
Hotellet
Hotellet blev frem til januar 2008 drevet af Vingstedcentret, hvorefter Scandic overtog driften.